Babí léto

25. ročník festivalu Babí léto v Bohnicích se uskuteční 13. září 2014 od 12 hodin.

Novinkou je rozšíření programu jednodenního festivalu do celého týdne, který Babímu létu předchazí. Nezisková organizace Tolerdance, která festival čtvrtým rokem spolupořádá letos připravila doprovodný program přímo pro samotná oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice. Organizace chystá výtvarné a hudební dílny na gerontologickém a dětském oddělení a plánuje se i hudební projekt, který by oddělení propojil. Aktivity spojené s Babím létem se tak přirozeně postupně rozšiřují do delšího období. 

Více návštěvníky festivalu zapojí i Babí hra, která byla pravidelně určena nejmenším návštěvníkům, letos zapojí organizátoři i jejich rodiče. Děti v rámci hry plní různé úkoly na 8 stanovištích po celém areálu, které svým obsahem přibližují terapeutické aktivity používané při léčebné terapii – hagioterapii, arteterapii, ergoterapii, hipoterapii, resocializaci a rehabilitaci duševně nemocných, fyzioterapii, kinezioterapii a další. Jejich rodiče dostanou doplňkový kvíz přibližující problematiku péče o duševně nemocné a historii nemocnice.

Hudební složku festivalu zastoupí kapely Cincinaty z Plechárny Černý Most, reGenerační beat skupiny Generation Jam & punčochovej rock seskupení Punčocháče, Lena Yellow, country-punkový Trabant a psychedelický kabaret Strojvůdce a psychokat. Další hudební program nabídne stage Kouzelný ethnojam, Psychostage, Klub V. kolona a kostel sv. Václava. Prostor dostanou i tzv. Buskeři, neboli muzikanti hrající na ulici za dobrovolnou odměnu kolemjdoucích.

Společně s festivalem Babí léto se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční také barevný běh s názvem „Barvám neutečeš“. V zábavném pětikilometrovém závodu míjí tisícovka běžců na každém kilometru trati stanoviště se sypači, kteří hází po běžcích syté práškové barvy. Na startu jsou všichni oblečeni v bílém, jako bílá plátna se postupně, jak prochází dál tratí, zabarvují sytou barvou duhy. 

Festival Babí léto v Bohnicích symbolizuje porevoluční období Psychiatrické nemocnice Bohnice. Jeho první ročník se konal rok po sametové revoluci a koncentroval vize rozvoje psychiatrie bez vysokých zdí otevřené veřejnosti. Babí léto 2014 je 25. ročníkem festivalu jako takového a 5. ročníkem organizovaným samotnou nemocnicí. Ta tím dává jednoznačně najevo svou tendenci k postupnému a soustavnému přirozenému prolínání se s vnějším prostředím a místem samotným. 

Letošní ročník festivalu dává prostor i dobrovolníkům, kteří se chtějí zapojit a pomoci organizačnímu týmu. Chcete-li přiložit ruku k dílu, ozvěte se, prosím, Michaele Hečkové, e-mail michaela@tolerdance.cz.